Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

ESP ESC Nedir ? – ESP ESC Ne işe Yarar

0

ESP ESC günümüz teknolojisinde otomobil severler tarafından güvenlik açısından önemsenen bir donanım türüdür. İnsanlar otomobil alırken hiç kuşkusuz konfor, yakıt gibi özelliklerin yanısıra güvenliğede büyük ölçüde önem vermektedir. Bu nedenle tüm otomobil üreticileri bu nokta kendisini geliştirmekte olup müşterilerine daha güvenli bir otomobil imkanı sağlamaya çalışmaktadır. EPS 2014 yılı itibariyle avrupa merkezli satılan otomobillerde bu sistemin kullanılması ve bulundurulması zorunlu hale gelmiştir. Peki bu ESP nedir?

ESP Nedir?

ESP veyahutta daha önce az duyduğumuz yada hiç duymadığımız ESC, Electronic Stability Programme/Kontrolü şeklinde açılımı olan bir kısaltmadır. Elektronik Denge Kontrolü anlamına gelmektedir. Otomobilimizde bulunan Emniyet kemerleri veya hava yastıkları kadar önemli bir konuma sahiptir. Aracınızla kaza yaptığınız anda emniyet kemeri ve hava yastığı sizin hayatınızı kurtarmadaki en büyük faktörlerden birisidir. ESP sistemi ise aracınızla yolculuk yaparken sizin kaza yapmanızı engellemeyi hedeflemektir.

Araştırmalara göre bu sistem bilimsel olarakta işe yaradığı kanıtlanmıştır. Buna dair bir çok araştırma ve test sonuçları olmakla birlikte İngiltere’de yapılan bir çok araştırmada Esp teknolojisi kullanan otomobiller de ölümcül bir kaza ile karşılaşma risklerinin Esp teknolojisi kullanmayan veya bu teknolojiyle donatılmamış bir aracın %25 daha risk altında olduğu belirlenmiştir. Bir diğer araştırma ise mevcut kötü hava koşullarında kullanılan otomobillerin Esp sistemine sahip olması Esp sistemi kullanmayan ve bu teknolojiyle donatılmamış araçlara nazaran %32 daha riski azalttığı tescillenmiştir.

Esp Esc Nasıl Çalışır?

Esp Sistemi Nasıl Çalışır
Esp Sistemi Nasıl Çalışır

Esp ve Esc sistemi olarak yaygın olarak bilinen bu tekonolojik sistem her araçta farklı isimle önümüze çıkabilir. Örneğin,VSC VSA DSC DSTC PSM, gibi isimler’de araç modelleri arasında kullanılan diğer isimlerdir. Modellerde her ne kadar ayrı ayrı isimler halinde görsekte ESP ESC sisitemi amacı aynıdır.

 

Peki ESP nasıl çalışır? Esp ABS sistemi ( Anti blokaj fren sistemi ) ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi ) ortak bir şekilde çalışmaktadır. Bu iki sistem en basit haliye yavaşlama anında ABS hızlanma anında da TCS sistemi ile aracın boylamsal dinamiklerini kontrol etmektedir. Esp teknolojisi ekstra bir donanımla aracınızın ani yatay hareketlerinize kombine olarak aktif olarak müdahale etmektedir. Bu sistemler sayesinde otomobilinizin sağa ve sola ani savrulmaları engellenir ve kaza oluşma riski azalır.

Unutmayınki bir çok oluşan kazalar hız sonucu olmaktadır ve spin atmalar yüzünden %40 civarında ölümcül kazalar olmaktadır. Esp sistemiyle spin atmanın %80 oranında kaza yapmanızı engellemiş olur.

Esp sistemi ABS ve TCS bulunan mevcut sistemler üzerine ciddi manada güvenlik oluşturmaktadır.  ABS sisteminin lastik hızı sensörlerinden TCS’nin boylamsal hızlanma sensörlerine ve sapma oranı sensörlerine kadar tüm verileri toplar.

Bununla birlikte Esp teknolojisi bu veriler ışığında doğru çalışan araçlarda ani oluşan yanal hareketleri ölçerek direksiyon hakimiyetinize büyük ölçüde yardımcı olur. Otomobilinizin mevcut Esp sistemi aracınızda oluşan direksiyona tepki gecikmesiyle birlikte ESP sistemi aktifleşir. ESP teknolojsinin aracınızda akrifleşmesiyle birlikte bütün lastiklerde farklı oranlarda fren gücü uygular.  Bu sayede mevcut otomobilinizin dengede olması hedeflenir.

Esp Işığı Neden Yanar?

Eğer otomobilinizde ESP ışığının yandığını görüyorsanız yukarıda saymış olduğumuz durumlardan birisiyle karşı karşıya kalmışsınız demektir. Otomobilinizde ESP ışığı yanıyorsa mevcut donanım sayesinde oluşabilecek bir kazanın önüne geçilmiş manası taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.