Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

34 Yıllık Oto Tamir Ustasından Tavsiyeler…

0

11 yaşında başladığı oto tamir ve servis işlerinin ardından kendi firmasını kuran Abdülhalık Tan, müşteriler için en önemli konunun sağlam ve güvenilir usta bulmak olduğunu söyleyerek araba alacaklara tavsiyelerde bulundu…

 

Yaklaşık 34 yıldır oto tamir ve servis işleriyle uğraşan Abdülhalık Tan, otomobillerin tamir ve bakımı ile ilgili bilgilerini paylaştı…

1987 yılından beri oto tamir servis işiyle uğraşan 44 yaşındaki Abdülhalik Tan,  “otomobil sahibi vatandaşların en çok aradığı sorduğu araştırdığı konuların başında sağlam ve güvenilir usta bulmak geliyor” diyor…

ARACIN YÜRÜYEN AKSAMI ÖNEMLİ

Araç alırken vatandaşların dikkat etmesi gerekenleri anlatan Tan, “Aracın şasesi düzgünse motoru da düzgündür. Yük gören aksamı düzgünse motor da düzgün çıkıyor. Kapı değişimi, kaput değişimi çok önemli değil. Yürüyen aksam, motor, elektrik tesisatı seni yolda bırakmaması lazım” dedi.

ARABANIN ŞASE VE DİREKLERİNDE SORUN YOKSA FARKETMEZ

Kazalı ve değişeni olan araçlara ülkemizde rağbet edilmemesinin yanlışBu konuyu bizim insanlarımız yapıyor. Şase ve direkler sağlamsa sorun yok. Arabanın kaputu değişti. Çamurluğu değişti.2015 model aracın bir parçası değişince 6 sene daha da gençleşiyor parça. Normalde insanlarımız kazalı araçlara ön yargı ile bakıyor. Çamurluk, kaput gibi yerler aksesuardır. Bunların değişiminden bir sorun oluşmaz.

 

FİYATLAR YÜKSELİNCE KAZALI VE DEĞİŞENLİ ARAÇLARA BAKIŞ DEĞİŞTİ

Fiyatlar yükselince vatandaşların kazalı araçları da tercih etmeye başladığını aktaran Tan, “Vatandaşlar araç fiyatları yükselince kazalı ve değişenli araçları da almaya başladı. Bir araçta yüzde 30 civarında fiyat avantajı sağlayabiliyor bu faktörler. Tramerli araçlara bakış açısı değişti” dedi.

DOLUDAN HASAR GÖREN ARAÇLARIN TAMİRİ

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de aşırı büyük dolu yağması nedeniyle birçok vatandaşın araç tamiri için kendilerine geldiğini söyleyen Tan, “Ufak çukurlar boyasız yapılıyor. Yüzde 80’i boyasız düzeltilebiliyor. Aracın daha önce boyalı olmaması avantaj bu durumlarda.”

KUŞ PİSLİĞİ, AĞAÇ REÇİNESİ ARACIN ÜSTÜNDEN HEMEN TEMİZLENMELİ

Araç boyasına zarar veren kuş pisliği ya da ağaç reçinesi gibi maddelerin temizlenme imkanı olunmasa bile en azından suyla hemen aracın üzerinden uzaklaştırılması gerekiyor. Aracınızda bir su bulundurun ve bu maddeleri aracınızdan su yardımıyla hemen uzaklaştırın. Boyanıza zarar vermemesi açısından bu önemli.

SERAMİK KAPLAMA ARAÇLAR KOSTİK OLMAYAN ŞAMPUANLARLA YIKANMALI

Seramik kaplama yapılan araçların yıkama esnasında bebek şampuanıyla yıkanması gerekiyor. Normal şampuan ve deterjanlarda yer alan kostik nedeniyle seramik kaplama malzemesi çözülmeye başlıyor ve işlevini yitirmeye başlıyor. Boyanın yıpranmaması için fırça ile değil peluşla yıkanmalıdır.

SOLVENT BAZLI GÖĞÜS PARLATICILARINI KULLANMAYIN

Araç göğüslüklerine zarar veren parlatıcılara karşı dikkatli olun. Solvent bazlı parlatıcılar araca zarar verebiliyor. Parlatıcı gibi ürünler yerine ıslak bir bezle silin, temizleyin. Köpüklü bezle silin.

BUHARLI TEMİZLEME ARACA ZARAR VEREBİLİR

Araç temizliğinin nasıl yapıldığı önemli… Ben aracın içini hortumla yıkayanları gördüm. Araç sahipleri temizlik için güvendikleri yerlere gitsinler. Buharla temizlik aracın bir çok aksamına zarar verebiliyor. Sağ koltuklarda aracın sağ airbag’i iptal eden sensörler var. Doluluk sensörü var. Döşeme temizliği yapayım derken airbag lambası yanmaya başlıyor. Sensör bozuluyor. 4 bin lira civarında zarar edebiliyorsunuz.”

11 YAŞINDA ÇIRAK OLARAK MESLEĞE BAŞLADIM

11 yaşında çırak olarak başladığı meslekte artık günde yüze yakın aracı tamir ederek sürdüren Tan, mesleğe nasıl başladığını anlattı: 11 yaşında çırak olarak mesleğe başladım. Kalfalık belgemi de aldım. Arabalardan hiç anlamıyordum. İlk başladığımda arabaları iskelet halde görünce motor yok direksiyon yok elektrik tesisatı yok kendime dedim bu araba nasıl yapılacak. Bu araba hayatta bitmez…

LAMBORGHİNİ,PORSCHE SAHİPLERİ TAMİR İÇİN BİZE GELİYOR

Lüks araçları da tamir ettiklerini vurgulayan Tan Oto Tamir ve Bakım Servisi Genel Müdürü Abdülhalık Tan, “Yurt dışı bağlantılarımız sayesinde her türlü aracı tamir edebiliyoruz. Lüks ya da orta segment farketmez. Her model her çeşit aracı tamir ediyoruz” dedi.

Eski araçları daha çok sevdiğini söyleyen Tan, “Eski araçlar daha çok keyif veriyordu. 1977 model Mersedes’im var. Çok severim. Kendim de alıp yapıyorum eski araçlardan” diyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.