Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Hava Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılır?

0

Hava filtresi bakımı konusuna girmeden önce hava filtresi nedir önce ona değinelim. Hava filtresi, aracımızın motorunun sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayan bir yapı taşıdır. Temelde görevi motora giren havayı temizlemesidir ancak bu işlev, motorun ömrünü ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını etkilediği gibi, yakıt ekonomisi açısından da oldukça önemlidir.

Hava filtresi bakımı ne zaman yapılır?

Hava filtresinin bakımının periyodik olarak on bin kilometrede bir yaptırılması gerekmektedir. Güvenilir olan uzman bir teknik servise götürdüğünüz taktirde periyodik bakım sırasında siz belirtmeseniz bile bu işlem zaten yapılacaktır. Aracın markası ve modeline göre kullanılan 2 tip hava filtresi bulunmaktadır. Alışılagelmiş standart filtre, kağıt tabanlıdır. Performans filtresi ise pamuk veya sünger tabanlı olabilmektedir. Kağıt filtreler genel olarak daha hızlı kirlenirken performans filtreleri hem zor kirlenir hem de daha uzun ömürlüdür.

Hava filtresi bakımı nasıl yapılır?

  • Hava filtresini temizleyici özelliği olan bir sprey ile ıslatın daha sonra pas ve kirin yumuşamasını bekleyin. Bu işlemden sonra daha kolay bir şekilde temizliğini yapabileceksiniz.
  • Sprey işleminden sonra filtrelerin içinden birkaç dakika içinde pislik ve kirin aktığını görebileceksiniz.
  • İşlemden 15 dakika sonra temiz ve az kireçli olduğunu düşündüğünüz soğuk su ile filtreyi iyice durulayın.
  • Durulama işleminden sonra filtreyi kurumaya bırakmanız gerekmektedir. Fakat bu kuruma da tamamen organik, doğal olmalıdır. Yani kurutmak için ekstra bir alet kullanmayın, mümkünse işlemleri araca ihtiyacınız olmadığı bir vakitte yapıp kurumasını bekleyin.
  • Bütün bu işlemlerden sonra filtrenin her bir tarafını yağ rengi alana kadar yağlama spreyi kullanarak yağlayın.

Hava filtresi bakımı kendim yapabilir miyim?

Araç parçalarının bakımı insanlara her zaman zor bir iş gibi geliyor fakat bazı işlemler oldukça kolaydır. Filtre bakımı da bu işlemlerden bir tanesidir. Eğer ki ellerinizin kirlenmesi sizin için çok kötü bir şey değilse yukarıdaki adımlarla filtreyi çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Hava filtresi bakımı neden önemli?

Hava filtresinin önemini yazının başında anlatmıştık. Motorun temiz hava alabilmesi için bu parça oldukça kıymetlidir. Bunun yanında yakıt tüketiminizin artmaması içinde temiz olmasında fayda var. Kirlenen ve içerideki havayı temizleyemeyen filtreler motorun da performanslı çalışmasına engel olacak, bununla kalmayıp motorunuzun ömrünü de kısaltacaktır. Periyodik olarak aracınızı bakıma götürüyorsanız bu konu hakkında endişelenmenize pek gerek yok fakat götürmüyorsanız temizlemekte fayda var.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.