Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Hasarsızlık İndirimine Etki Etmeyen Durumlar Nelerdir?

0

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl sonu itibarıyla 24 milyon 144 bini geçerken kaskolu araç sayısı ise sadece 4 milyon civarında… Peki bu kadar fazla araç trafiğe çıkarken olmazsa olmazlardan en önemlisi nedir? Tabii ki sigorta. Otomobil fiyatlarının iyice arttığı günümüzde sigorta, kullanıcılar için can simidi işlevi görüyor. Kasko yaptırırken pahalı diye düşünmek ise çok yanıltıcı çünkü olabilecek bir kazada ödemeniz miktarlarla kıyaslandığında kaskonun hiç de pahalı olmadığı görülecektir. Üstelik, her sene kaskoyu yenilediğinizde hasarsızlık indirimi ile ödenen ücret de düşüyor.

Peki nedir bu hasarsızlık indirimi?

Hasarsızlık indirimi, kasko yaptırıldıktan sonraki bir yıl içinde araçta hasar ve zarar oluşmaması halinde bir sonraki dönem poliçesinde yapılan indirimdir. Her poliçe yenileme zamanında geçmiş yıllarda aracın durumuna göre indirim hesaplanır. Hasarsızlık indirimi oranları ilk yıldan itibaren belli oranlarda yapılır.

Sigorta şirketlerinin yenilediği poliçelerdeki indirim oranları şöyledir:

• İlk 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %30
• İkinci 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %40
• Üçüncü 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %50
• Dördüncü 12 aydan sonra sigorta süresi sonunda yenileme oranı %60
Bu oranlar genel olarak doğru olsa da nihai hesaplamada aracın yaşı, marka ve modeli sigorta bedeli ve indirim oranında rol oynuyor.

Hasarsızlık indirimini neler etkiler?

Diyelim ki arabanızın kasko sigortasını yaptırdınız, üstelik poliçe döneminizde bir hasar ve zarar da olmadı ve ikinci poliçe dönemi indirimden yararlanacağınız için içiniz rahat, ancak beklenmedik bir şey oldu ve arabanızın camı kırılarak araç teybi çalındı. Sizin de moraliniz bozuldu ama merak etmeyin. Bu durumda Hasarsızlık indirimi kaybolmuyor.

Hangi durumlarda hasarsızlık indirimi etkilenmiyor?

2014 yılından beri sigorta sektöründe olan ve sektörün ilk 10 şirketi arasında yer alan Doğa Sigorta sitesinden faydalandığımız bilgilere göre şu durumlarda hasarsızlık indirimi etkilenmiyor…

Mini Hasarlar
Mevcut aracın iç ve dış yüzeyde yer alan küçük, yani çizik sıyrık gibi hasarları poliçe şartları doğrultusunda indirimi bozmayan durumlar içinde yar alıyor.

Radyo Çalınması ya da Cam Kırılması
Radyo çalınması ya da cam kırılması gibi konular, sadece bir defaya mahsus olarak indirimi bozmayan haller kapsamında değerlendiriliyor. Aynı dönemde bu durum tekrarlanırsa indirim hakkı kaybediliyor.

Yüzde 100 Rücu Durumu
Herhangi bir kaza gerçekleşmesi halinde suçun tamamen karşı tarafa ait olduğu ve bunun da yasal belgelerle ispatlı olmasına %100 rücu durumu deniyor. Kazada tüm hatanın karşı tarafın olması halinde indirim hakkı yine kaybedilmiyor.

İşte kasko sigortanızı yenilerken böyle indirimler poliçe bedellerini indirecektir. Siz siz olun öncelikle arabanıza sigorta yaptırmayı imal etmeyin. Üstelik hasarsızlık indirimi de ödediğiniz paranın bonusu olarak size geri dönecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.