Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Lpg Ruhsata İşletme: Nasıl İşletilir? LPG İşletme Ücreti Nedir? Lpg Geç İşletme Cezası Var mı?

87

 

2019 yılı itibari ile ruhsat verme yetkisinin, emniyet müdürlüklerinden alınarak noterlere devredilmesiyle birlikte ‘’LPG ruhsata işletme’’ işlemleri ve ‘’LPG ruhsata işletme ücreti’’nde de bir takım değişiklikler yapıldı.

İlk olarak 2019 yılında lpg ruhsata nasıl işletilir? konusuna değinelim. Sonrasın da ise 2020 yılı lpg ruhsata işletme ücretleri konusunda sizleri bilgilendireceğim.

LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

1) İlk olarak lpg monatıjınızı yaptırdığınızı varsayıyorum. Lpg monatıjınız tamamlandıktan sonra LPG’yi takan firma size fatura ve gerekli evrakları hazırlayıp veriyor. Bu dosyanın içinde aşağıda ki evraklar bulunmaktadır.

 • Araç tespit raporu,
 • Lpg faturası,
 • LPG tespit raporu,
 • Tadilat belgesi,
 • Tip onay belgesi,
 • Mühendis tescil belgesi,
 • Mühendis yeterlilik belgesi,

Daha önce Sızdırmalık Raporu ve EK-1 Belgesi isteniyordu. Artık montaj yapan lpg servisleri yetkili kılındığı için Sızdırmazlık raporu istenmiyor. EK-1 Belgesi işleminede son verildi.

Önemli: Lpg takıldıktan sonra ruhsat işleme süreniz 1 aydır.

2) Tüvtürk muayene istasyonundan (buradan) randevu alıyorsunuz. Aracınız otomobil ise 2020 yılı için 342.20 TL muayene ücreti ödemeniz gerekiyor. Unutmadan Tüvtürk muayene istasyonlarında kredi kartı ile ödeme yapılamıyor. Tüm işlemler nakit yapılmaktadır. Ayrıca muayene istasyonuna giderken LPG firmasından aldığınız dosyayı, aracınızın ruhsat fotokopisini, trafik sigortası fotokopisini ve kimlik fotokopinizi yanınızda götürmeyi unutmayın!

Tadilat sonrasında aracınızın egzoz muayenesini yaptırmalısınız. Egzoz muayenesinin tarihi geçerli süresi olsa bile,  LPG tadilatı sonrasında tekrar  yaptırılması gerekmektedir. 2020 yılı için egzoz muayene ücreti ise 80 TL’dir.Önemli: Muayene istasyonuna gitmeden vergi veya ceza borcunun olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir ceza borcu durumunda muayene işlemleriniz yapılmaz.

3) Aracınızın muayenesini ve egzoz emisyonunuzu yaptırdıktan sonra buaradan aldığınız evraklarla birlikte notere gidiyorsunuz. Eskiden olduğu gibi emniyet müdürlüğüne gitmenize gerek yok. Artık araç ruhsatlarını noterler veriyor. Noterde toplamda ruhsat işlemleri için 150 TL civarı ödeme yapıyorsunuz.

Noter işlemlerini tamamladıktan sonra size tek yaprak ruhsat veriyor. Eskiden 2 adet ruhsat yaprağı taşınıyordu. Artık muayene bilgilerinin yazılı olduğu ruhsat evrağı Maliye bakanlığı tarafından iptal edildi.

Ruhsatınızı teslim aldıktan sonra LPG ruhsata işletme işlemleriniz bitmiş oluyor. Ruhsatınızı teslim aldıktan sonra ruhsatta yazan bilgileri kontrol etmeyi unutmayın. Özellikle ruhsatın yakıt bölümünde Benzin+Lpg olarak yazılmış olması gerekiyor. Bu kısımda sadece Benzin olarak yazılmışsa bu durum başınızı ağrıtabilir.

Lpg Ruhsata İşletme Ücretleri 2020

Lpg ruhsata işletme ücretlerini yukarıda ilgili bölümlerde yazdım ama toplu olarak görmek isterseniz aşağıda madde madde yazıyorum. Bu ücretler dışında + herhangi bir masrafınız olmayacaktır.

 • 2019 Yılı Muayene Ücreti : 342.20 TL
 • 2019 Yılı Egzoz Emisyon Ücreti : 80 TL
 • 2019 Yılı Ruhsat Yaprağı Değişim Ücreti : 224 TL

2020 Ocak Ayı İtibariyle LPG İşletme Fiyatları
LPG işletme fiyatları her yıl güncellenmektedir. Dolayısıyla en güncel LPG işletme fiyatları 2020 yılına ait olanlardır. İşte 2020 yılı itibariyle aracınıza LPG işletirken ödeyeceğiniz tutarlar:

Toplamda aracınıza taktırdığınız LPG’nizi ruhsata işletmek için  ortalama 650 TL  bir masraf yapmak durumunda kalacaksınız.

LPG Ruhsata Geç İşletme

Bu konuda da size kısaca bilgi vermek istiyorum. Normal şartlarda Lpg faturanızı aldıktan sonra 30 gün içinde LPG tadilatının ruhsata işletilmesi gerekmektedir.

30 günü aşarsanız 108 TL ruhsata geç işletme cezası ödersiniz. Bir de ehliyetinize 10 puan ceza eklenir. Bu cezayı aracınızın muayenesini yaptırdıktan sonra ilçe emniyet müdürlüğüne giderek veya internet vergi dairesinden ödemeniz gerekiyor. İnternet vergi dairesinde beyana dayalı ödemeyi seçerek belge numarası girdiğinizde ceza tutarı çıkıyor. Ödemeden malesef ruhsatınızı noterden alamıyorsunuz.

15 gün içinde öderseniz eğer 81 TL indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

Çok önemli: Bu konuyla ilgili bir detay daha vermek istiyorum. Yeni yönetmeliğe göre lpg dönüşümü yapılan araçlarda yakıt dolum ağzı artık benzin kapağının bulunduğu yerde olması gerekiyor. Daha önceden lpg takılmış bir aracınız varsa muayenede problem çıkmıyor ama sıfırdan lpg dönüşümü yaptırdıysanız ve yakıt dolumu aracın arka altındaysa aracınız muayene istasyonunda geri çevriliyor.

Bu durumu yaşarsanız evrakların yenilenmesi ve yakıt dolum ağzı değişiminin tadilatı 700 TL gibi bir masrafa neden olacaktır.

Konuyla ilgili en detaylı bilgiyi vermeye çalıştım. Takıldığınız ve sormak istediklerinizi konu altı yorum bölümünden  sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplanacaktır.

İçeriğimizi beğendiyseniz, paylaşıp bize destek olabilirsiniz.

87 Yorumlar
 1. Aydemir diyor

  araç eşimin üstünde ne gibi evrak istiyorlar lpg ve muayene için yardım ci olur musunuz

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba,

   Ruhsat sahibi olmadığınız aracı muayeneye götürme konusunu aşağıdaki yazımda bahsettim. Okumanızı tavsiye ederim.
   https://arabatavsiyesi.com/araba-rehberi/arac-muayenesi-icin-gerekli-evraklar/

 2. mehmet diyor

  merhaba ben 2 yıl önce vizeye girerken tüm lpg işlerini hallettim ruhsata işletmeden lpg üzerinde vizeye girdim geçti araç ama halen işletmedim 2 yıl geçti askerlik durumu nedeniyle vaktim olmadı şimdi vize gene bitti 10 gün oldu işletmeden gitsem gene dosyalarla girermi muayaneye ? sanmıyorum ama işletsem ne kadar para gider her şeyi tam hazır eksik yok sadece işletmesi kaldı

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba Mehmet Bey,

   Lpg taktırdığınız yere veya lpg markanızın herhangi bir yetkili servisine gidip bilgi almanızı tavsiye ederim. Şartlar çok değişti. Artık lpg dolum ağzının tamponda olması bile muayene red nedeni. Ayrıca lpg tankı süresininde yıl atlamaması gerekiyor. Bu nedenle tam detaylı bilgi paylaşamayacağım.

 3. alp diyor

  Merhaba, aracima lpg taktirali 2yil oldu, muayene tarihi geldiği icin ruhsata isletmem gerekiyor. hersey tamam fakat, lpg dolum agzi arka alt kisimda ne yapmam lazim peki?

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhabalar,

   LPG kiti markanızın servisini arayıp bilgi almanızı tavsiye ederim. Ayrıca gideceğiniz muayene istasyonunu arayıp durumu sorun. Sorun olmadan ruhsata işlettiğini söyleyenler vardı.

 4. güven diyor

  çok yardımcı oldunuz cok teskkür ederim.

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Rica ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 5. murat diyor

  aracıma 2018 5. ayda serviste lpg taktırdım. dolum ağzıda yakıt kapağının içinde ama hala ruhsata işletmedim.
  muayene işleri 2019 a kalırsa lpg tankının değişmesi gerektiğini söylediler. böyle bir şey var mı? normal muayeneye daha 2 yıl var, muayeneye 2 yıl sonra gidip tüpü öyle işletsem nasıl bir sorunla karşılaşırım..

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba,

   Lpg aracınızı takıldığından itibaren ruhsat değişimizi yapmanız lazım. 2019’a kalırsa yıl atladığından tank değişimi isteyebiliyorlar. Ayrıca aracınız herhangi bir çevirmede ceza yer ve bağlanır.

   1. Hidayet diyor

    Iyi günler lpg faturası 2018 ‘in 12. Ayında kesildi 2019 un 1 ayında muayeneden lpgli olarak geçtim notere gittigimde lpg tescil numasi onay vermiyomus sistemde gözükmüyormuş falan napmam lazim bastan fatura hazırlatip bidaha mi muayeneye girecem

 6. Ali diyor

  İyi akşamlar.. 8 ay önce aracıma lpg takılmış. Ben alalı 3 ay oldu. Tüm belgeler ve faturası var lpg in. Bunları yenilemek gerekiyor mu? Yoksa bu belgeler ile muayeneye girsem olurumu? Ceza ne kadar alırım? Yıl atladıktan sonra yani önümüzdeki yıl yaptırmam halinde sorun yaşarmıyım

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Yıl atlamadan yaptırmalısınız. Sonrasında bir çok problem çıkıyor. Lpg markanızın herhangi bir servisini arayıp bu konuyu görüşün. Sürekli yeni güncellemeler oluyor sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.

 7. İbrahim diyor

  Merhaba,

  LPG yıl yeni taktırdım tankı bagajın sag tarafına monte ettiler fakat benzin deposu kapağı sol tarafta ruhsata isletecegim problem olur mu
  Teşekkürler…

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba İbrahim bey,
   Bir problem olacağını düşünmüyorum. Yinede muayene istasyonunu arayıp bilgi almanızı tavsiye ederim.

 8. ISMAİL ÇELİK diyor

  Öncelikle kolay gelsin size de. 2011 fort focus comfort araç aldım. Lpg taktiracagim. Uyum konusunda hangi marka ve çeşidi tavsiye edersiniz. Arıza ışığı yakmamasi için tavsiyeleriniz nedir. Teşekkürler.

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba,

   Bütçenizi yazabilir misiniz?

 9. Ylmz diyor

  Merhaba ruhsat yaprağı için ödenen 120 tl çok değilmi ? Zaten paramız olmadığı için lpg taktırıyoruz muayene ile birlikte 400 tl yi geçiyor bunun icin ulaştrma bakanlığına şikayet maili attım

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba Yılmaz bey,

   Sizi çok iyi anlıyorum ama ekonominin durumu ortada ne desek boş..

 10. Fırat ÖZTÜRK diyor

  Lpg dolum ağzı ile ilgili bir sorun olmuyor. Yeni montaj ve muayene yaptırdım.

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Fırat bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz. Biraz daha detay alsaydık sizden çok iyi olurdu. Bu mesajı görürseniz yazarsanız memnun olurum.

   1. Fırat ÖZTÜRK diyor

    19.12.2018 tarihinde lpg montajı, 20.12.2018 tarihinde de muayeneye gittim. Dolum ağzı aracın arka ortasında yani gizli dışardan bakınca görünmüyor. Bu şekilde muayeneden sorunsuz geçti. Muayene yeri İstanbul yolu Tüvtürk/ Ankara.

    1. Hüseyin Aksoy diyor

     Fırat bey tekrardan merhaba,
     Verdiğiniz detaylı bilgi için çok teşekkürler. Bu durumu yaşayan arkadaşlara yorumuz çok yardımcı olacaktır.

 11. Murat diyor

  Merhaba,
  Aracımın muanesi yeni yapıldı! LPG taktırmak istiyorum, LPG takıldıktan sonra muaenin bitmesine 2 yıl kalmış olsada tekrar muaene yaptırılacak ve tekrar aynı şekilde muaene ücreti mı ödenecek ?

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba,

   Evet aynı dediğiniz şekilde olucak. Eğer ruhsata işetmezseniz herhangi b,ir çevirmede ceza yerseniz. 2. çevirmede aracınız bağlanır. Ayrıca ruhsata işletmezseniz yıl atladığında lpg tankının değişme durumu var. Lpg takıldıktan sonra 500 TL civarında masrafınız olur. Lpg maliyetinize bu tutarıda ekleyin.

 12. Mesut Bey diyor

  Merhaba
  Aracıma eylül 2018 de LPG takdırdım. Kasım ayında LPG faturası, LPG projesi ile birlikte muayeneye girdim ve muayeneden geçtim ama ruhsata işletme işlemini henüz gerçekleştirmedim. Şimdi ruhsata işlettirmem için yapmam gereken işlemlemlerim nelerdir?
  Direk notere gidip geciktirme cezasını ödeyip, ruhsata işletmek mi olacak yoksa tüp söktürüp taktırma gibi durumlar mı söz konusu mu?
  birde beyanen ödeme sekmesinde belge numarası olarak hangi belgenin numarasını gireceğim?

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba,

   En kısa sürede notere gidip işletmelisiniz. tek adımınız kalmış. Yıl atladığı için sorun olur mu tam bilemiyorum. Lütfen sonrasında buraya yazarsanız diğer arkadaşlarımızda yararlanır. Noterde 224 TL bir masrafınız olur.

  2. Hidayet diyor

   Iyi günler lpg faturası 2018 ‘in 12. Ayında kesildi 2019 un 1 ayında muayeneden lpgli olarak geçtim notere gittigimde lpg tescil numasi onay vermiyomus sistemde gözükmüyormuş falan napmam lazim bastan fatura hazırlatip bidaha mi muayeneye girecem . Siz yıl geçince nasil yaprirdiniz bilgi verirmisiniz

 13. Soner diyor

  Merhabalar ben lpg için muaynesi ni yaptırdım ve bütün evraklarım hazır. şimdi notere gidip yeni ruhsatı almam gerekiyor 1.5 hafta oldu daha notere gidemedim bunun bir süresi varmı acaba

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Soner bey merhaba,

   normalde 30 gün süresi oluyor ama yıl atladığında farklı bir durum var mı bilmiyorum. İşleminizi yaptırınca son durumu buraya yazarsanız çok memnun olurum.

   1. Soner diyor

    tabikide hüseyin bey bilgilendirme yaparım

    1. soner diyor

     muayneyi fatura kesiminde 25 gün sonra yaptırdım. ancak hepsinin toplamı 30 günü geçmemesi gerekiyormuş yani muayne ve noter işlemleri için 30 gün süremiz var hocam. şuan yeni işleteceğim için 108 tl artı ceza ödemem gerekiyor. Sonra ruhsatı değiştirebilirim.

 14. Cenk Erdurak diyor

  Merhaba nisan 2018’de lpg takıldı araca muayenesini tüv’den yaptırdım fakat ruhsata işletme olayını atladım ocak 2019’da aracı sattım sattığım kişi ruhsata nasıl işletir acil cevaplarsanız sevinirim burada beni bağlayan bir şey olur mu

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba aracı sattığınızda yeni alan kişi ruhsatını alırken lpg’yi ruhsata işletmemiş mi? beni bağlayan bir şey derken neyi kastediyorsunuz? Aracı satmışsınız lpg yi işletmediğiniz alan kişi bilmiyor muydu?
   Son olarak aracın lpg ile ilgili evrakları duruyor mu? (lpg faturası, projesi vs.)

   1. Engin diyor

    Aynı olay benim başıma geldi aracı aldığım kişi LPG yi ruhsata işletmemiş banada söylemedi şimdi bu masraf bana mı ait yoksa aldığım kişiye mi acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

 15. ramazan alageyik diyor

  meraba hüseyin beybir aracalacagim lpg taktırmış 2018 de ama işletmemiş bende aracı almayı düşünüyorum. karşılasabileceğim problemler nedir aracı aldıgım zaman ruhsata işletebilirmiyim arac niğdede ben istanbuldayım. herhangi bir sıkıntıyla bilmediğim birşeyle karşılaşmak istemiyorum lütfen bildiklerinizi yazarmısınız teşekkürler

 16. İbrahim diyor

  Merhaba
  Babam aracına LPG taktırmış ruhsata işletecek fakat LPG tankınin üzerindeki tarih 2018 yılı yazıyor
  bir sıkıntı çıkar mı
  Teşekkürler…

  1. Harun diyor

   Arkadaslar 05.07.2017 yılında atiker marka lpg taktırdım. 3 ay öncesinde genel muayeneye girdiğim için tüpü ruhsata işletmek de acele etmedimm. Ve tarih 15 ocak 2019 da bir bakayım ne lazım. Muayenem yaklaşıyor diye.
   Fakat hangi yazıyı Okuduysam, cezalardan, olmazlardan bahsediyordu. Uzatmayayim hepsi hurafe..
   Arkadaşlar lpg taktirdigim firmayı 1 şubatta aradım. Pazartesi gelecem projemi hazirlayin diyerek plaka ve bazı bilgileri verdim. 4 şubat 2019 da projeyi dosya halinde verdiler. Ücret yok çünkü ilk defa alıyorum. Ancak proje yazdırıldıği için 30 günlük süre başlamış oldu.
   Sonra şoförler odasına gidip 27 Tl verdim tüp işletme ile ilgili dosya aldım (dosyanın ismi suan aklıma gelmiyor).
   2 gün önceden 4 şubat 2019 saat 13.15e muayene randevusu almıştım..
   Not: Tüp işletme için de genel muayene randevusu alıyoruz.. tadilat muayenesi diyorlar öyle birşey yok. Hem tadilat muayenesi büyük araçlar yani dorseler için.
   Neyse muayene saatinden 30dk önce gidip giriş yaptım önce 65TL ödeyip egzoz muayenesini sonra da 280 TL ödeyip genel muayeneyi yaptım.. orda bana tüm dosyaları verdiler. Bunlarla notere gidip ruhsatiniza işletebilirsiniz dediler.
   Daha sonra verdikleri dosyaları olduğu gibi noterdekine verdim baş kâtip, Vezne derken 15 20 dk. İçinde 170 Tl de buraya odeyerek yeni ruhsatı mı aldım.
   Hepsi bu kadar..

   Peki ceza ya da yıl atladığı için tank degisikligi var mı?? Öyle birşey yok arkadaşlar..
   Sadece şu var. Projeyi yazdirdiniz fakat 1 ay içerisinde yapmazsaniz ve aynı proje ile giderseniz cezayı ödersiniz.
   Yada cezayı ben ödemem deyip yeniden proje yazdirabilirsiniz. Fakat ikinci yazdiracaginiz proje de cezaya odeyeceginiz fiyat kadar olacak.
   Sorduğum net fiyat vermediler 100 ila 150 arası dendi.
   Ancak tank değişimi vs. Kesinlikle olmadığını ısrarla söylediler ki öyle de oldu.

 17. Harun diyor

  Arkadaslar 05.07.2017 yılında atiker marka lpg taktırdım. 3 ay öncesinde genel muayeneye girdiğim için tüpü ruhsata işletmek de acele etmedimm. Ve tarih 15 ocak 2019 da bir bakayım ne lazım. Muayenem yaklaşıyor diye.
  Fakat hangi yazıyı Okuduysam, cezalardan, olmazlardan bahsediyordu. Uzatmayayim hepsi hurafe..
  Arkadaşlar lpg taktirdigim firmayı 1 şubatta aradım. Pazartesi gelecem projemi hazirlayin diyerek plaka ve bazı bilgileri verdim. 4 şubat 2019 da projeyi dosya halinde verdiler. Ücret yok çünkü ilk defa alıyorum. Ancak proje yazdırıldıği için 30 günlük süre başlamış oldu.
  Sonra şoförler odasına gidip 27 Tl verdim tüp işletme ile ilgili dosya aldım (dosyanın ismi suan aklıma gelmiyor).
  2 gün önceden 4 şubat 2019 saat 13.15e muayene randevusu almıştım..
  Not: Tüp işletme için de genel muayene randevusu alıyoruz.. tadilat muayenesi diyorlar öyle birşey yok. Hem tadilat muayenesi büyük araçlar yani dorseler için.
  Neyse muayene saatinden 30dk önce gidip giriş yaptım önce 65TL ödeyip egzoz muayenesini sonra da 280 TL ödeyip genel muayeneyi yaptım.. orda bana tüm dosyaları verdiler. Bunlarla notere gidip ruhsatiniza işletebilirsiniz dediler.
  Daha sonra verdikleri dosyaları olduğu gibi noterdekine verdim baş kâtip, Vezne derken 15 20 dk. İçinde 170 Tl de buraya odeyerek yeni ruhsatı mı aldım.
  Hepsi bu kadar..

  Peki ceza ya da yıl atladığı için tank degisikligi var mı?? Öyle birşey yok arkadaşlar..
  Sadece şu var. Projeyi yazdirdiniz fakat 1 ay içerisinde yapmazsaniz ve aynı proje ile giderseniz cezayı ödersiniz.
  Yada cezayı ben ödemem deyip yeniden proje yazdirabilirsiniz. Fakat ikinci yazdiracaginiz proje de cezaya odeyeceginiz fiyat kadar olacak.
  Sorduğum net fiyat vermediler 100 ila 150 arası dendi.
  Ancak tank değişimi vs. Kesinlikle olmadığını ısrarla söylediler ki öyle de oldu.

  1. Cafer diyor

   Aracınızın lpg dolum ağzı ile ilgili bir problem yaşadinizmi benimki tamponda değil bende 2016 da taktirdim proje fatura vb 4 şubat 2019 tarihli yarın muayeneye gideceğim

  2. Hüseyin Aksoy diyor

   Harun bey harika yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 18. volkan diyor

  Dün sabah lpg taktırıp istanbul yolu Tüvtürke aracı soktum. Tamponun görünmeyecek kadar altındaydı . Muayeneden hafif kusur bile almadan çıktım. Ama takılırken başında olsaydım arka park sensör deliği taraflarına taktırabilirdim. Muayeneden geçtiğime göre zorunluluk yok ama görünür yerde olsa pompacılar açısından rahat olabilirdi.Noter işini de bugün hallettim.

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Bilgi verici yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili farklı yorumlar görüyorum sorun yaşamadığınıza sevindim. Yakında bu konuyla ilgilide kesin kararlar gelir diye düşünüyorum.

 19. Cafer diyor

  Birde şöförler cemiyetinden aldiğımız ek 1 belgesinin kalktığını söylediler sizden istedilermi yoksa siz kendiniz mi götürdünüz

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Evet ek-1 kalktı. Yorumunuza cevap vermeyi yoğunluktan dolayı yetişememişiz. Muayenede sorun yaşadınız mı?

 20. Kuru diyor

  Slm,
  Iciniz de bilgisi olan varmi acaba?
  Ben almanyadan kaliyorum ve aracima LPG takdirmak istiyorum.
  Bunu Türkiyede yaptirip ve Tüv Türk den Rapor alip Almayada gecerli oluyormu yada almanyada kayit yaptirmak münkümü,
  Aracin “Auvrupa” Ruhsati var.

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhabalar,

   Bu soruyu bilmek malesef çok zor. Almanya’da ki yetkili kuruluşlarla görüşmeniz daha faydalı olur.

 21. Yunus diyor

  Ben aracı bir hafta önce aldım ve aldıktan iki qun sonra fark ettim ruhsatta benzinli yazıyor ama arac muayene girmiş yeni yaptırmış muayene kagitinda benzli+ lpgli yazıyor lpq sadece ruhsata islettirmemis nasıl bir işlem yapmam lazim

 22. Kürşat diyor

  Merhabalar,aracımın muayenesine 1 ay var.Lpg tankı da değişicek (10.sene doldu).Sorum şu Proje parası ayrıyettenmi ödemek zorundayım? 450 tl civarı tank değişimi olacak,muayene olacak,gaz emisyon ücreti ve ruhsat yaprak parası dışında proje parası falanda ödeyecekmiyim?
  Şimdiden teşekkür ediyorum .İyi aksamalar.

 23. Kemal diyor

  Merhabalar
  LPG tankım 10 yılı doldurduğu için değiştiricem, Vize tarihimde yaklaştı, LPG değiştirdikten sonra direk vizeye gidebilirmiyim, ruhsata işletmek gerekiyor mu?

 24. İlker diyor

  Araç 2016 haziran çıkışlı alınır alınmaz lpg takılmış ama muayene 3 sene olduğu için lpg işletilmemiş bende lpg işli olmadan aldım ve muayene zamanım geldi lpg ye fatura dahi kesilmedi muayene yakın fatura kesilip evraklarla muayeneye gidilip işletilir diye ne gibi sorunlar yaşarım

 25. can diyor

  merhaba kardeşim kolay gelsin bu sene ikinci ayda araç aldım araçı alırken lpg ruhsata işli degilmiş ben işletmek istiyorum ama tüpün 1 senesi dolmus herhangi bir sıkıntı olurmu gittiyimde

 26. RIZA diyor

  RIZA. SELAM. NİSAN 2019 DA LPG TAKTIRSAM. RUHSATA İŞLETMESEM YANİ MUAYENEYE YIL SONUNA DOĞRU GİTSEM CEZASI NE OLUR. CEZA VAR MI. TEŞEKKÜR EDERİM.

 27. önder azdamur diyor

  düdükleyin anasını satayım. yakaladınız düdükleyin. altı üstü lpg değişimi için yapılan masrafa bak. yazık be.

 28. Onur diyor

  Merhaba sadece ruhsatı çıkarttırmayıp geri kalan tğm işlemleri yaptırsak sorun olur mu ? 148 lira az para değil ya ileride satıldığında yenisi zaten yine lpg’li diye çıkmaz mı ?

 29. Uğur diyor

  İyi günler, aracıma LPG yi 5-6 ay kadar önce taktırdım, ama ruhsata işletmemiştim ve faturam yok bu konuda nasıl işletebilirim, neler yapmam lazım?

 30. Gökhan diyor

  Merhaba,

  Genel muayaneyi yaptırdım ve gerekli evraklarım var ruhsata LPG yi işletme zamanı var mıdır? İşletmesem cezası nedir bilen var mı?

 31. Çağdaş diyor

  İyi akşamlar. Araç almaya gidicem alacağım kişi lpg yi ruhsata işlememiş noterde bunla ilgili sıkıntı çıkar mı acaba

 32. Emre diyor

  Merhaba, uzun yillardir aracimda kullanmis oldugum sirali otogaz sistemini cok verim alamadigimiz icin degistirmek istiyorum. Baska bir firmanin gaz sistemini taktiracagim. Bu durumda ruhsata isletme 490tl mi tutar? Yakit dolum agzi arka alt kisimda yer almaktadir.

  Saygilarimla

 33. mehmet ali diyor

  Bende gecen yıl lpg taktirdim ama hala ruhsata islettirmedim.peugeot 206 aracimin benzin dolum yerinde yer yok ki lpg dolum agzini koysunlar.nasil olacak bu iş?

 34. Yusuf diyor

  Merhaba benden önceki sahibi tüpü işletmek istemiş tüm evrakları da tamamlamış ve muaneden geçti fakat ben devir aldım ama evrakı vereceğimi bilmiyordum diye LPG işlenmemiş ama muaneden onların adına geçti 1 ay geçerse ceza banami gelir yoksa muaneden gecenemi tskler

 35. Yavuz diyor

  Harika bilgiler

 36. Hamit diyor

  Merhabalar ben aracı 3 ay önce devir aldım araca lpg takılmış fakat ruhsata işletim yapılmamış noterden ruhsatımı aldığımda muayene zamanın yaklaşmış o tarihte gidip bunu sizin dediğiniz gibi işletebilirsin demişti fakat doğru mu yorum yaptı sizce?

 37. Mehmet diyor

  LPG bayii benzin kapağı na dolum yerinin olmayacağını söyledi klasik tampon altına takarız dedi !!! Eğer gerçekten yer yok ise LPG taktiramayacak mıyız

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Merhaba Mehmet Bey,
   Son zamanlarda muayenede sorun olmuyor deniliyor. Yinede muayene istasyonunu arayıp bilgi alın.

 38. mahmut diyor

  Merhabalr… Yaklaşık 10 gün önce 14.06.2019 tarihinde aracıma LPG kiti taktırdım aracım 2011 renault megane otomatik muayene 2020 ocak ayında ustaya da sordum benimde düşüncem o yönde dedim ki nasılsa 5 ay sonra muayeneye gidecem bütün işlemleri tek seferde o zaman yaparım fakat yazınızda cezadan bahsetmişsiniz usta böle bişi dememişti ben şimdi 2020 ocakta yapsam ruhsata işletsem sonrada muayeneye girsem ceza ödermiyim teşekkürler…

 39. mustafakose diyor

  meraba arabaya lpg takdırdım noter ruhsat lpg yazacağı için adı işleme olan işleme 200 tl para talep etti yasalmı

  1. Hüseyin Aksoy diyor

   Mustafa bey merhaba,

   İçerikte yazan ücretler dışında herhangi bir ücret yok. Lpg takıldığında ruhsat değişir ve 224 tl ödemeniz gerekir. Bu ücret dışında mı bahsettiğiniz 200 tl?

 40. mustafa diyor

  merhaba ben lpg 2017 yılında taktırdım lpg yi takan firma istedigin zaman ruhsata işletebilirsin dedi ona güvenerek daha işletmedim herhangi bir ceza olurmu ne yapmam gerekiyor tsk

 41. Berna tekerek diyor

  Hüseyin bey merhaba. Biz aracimiza 2018 martta lpg taktirdik. Yakit dolum altta. ama muayeneye 1 sene olduğu için ruhsata isletmedik. Lpg yapan usta muayeneye yakın bir zamanda beni arayın ben evrakları o zaman yaparım dedi. Şimdi 2019eylul ayında muayene yapıcaz. Bir sorun olurmu acaba. Yakıt dolum altta oldugumdan
  Teşekkür ederim

 42. Murat diyor

  merhaba ben aracı aldığımda lpg takılmış fakat ruhsata işlenmemişti bende bir yıldır kullanıyorum muaynesi geldi ve firmadan fatura kestirip lpg yi işleticem muayne ye sokucam faturayı bugüne kestirirsem dolum ağzı değişimi yaptırmak zorunda kalırmıyım yada faturayı geçmişe kestirebilrmiyim bilgi verirmisin

 43. Aziz diyor

  Merhabalar Hüseyin Abi,
  Nisan Ayın da sıfır Egea 1.4 aldık. LPG montajı düşünüyoruz, araç muayenesi üç sene sonra; sorum şu; LPG yi Fıat ın dediği yerde taktırmaz isek araç garantiden çıkar dedi. Piyasadan (candan mühendislik) 3000₺ yapıyor, Fıat servisi 5000₺ diyor asıl sorum üç sene sonra muayenede işlersek ceza katlanırmı yada o zaman yeni evrak mı alsak.
  Teşekkür ediyorum ?

 44. Ertuğrul cerik diyor

  Merhaba benim aramda landranzo marka fabrika çıkışlı LPG’li bunu atiker marka LPG taktırmak istiyorum yeniden ruhsata işletmeler gerekecekmi ne kadar masraf gider teşekkür ederim saygılarımla

 45. sedat erdoğan diyor

  Merhaba Hüseyin bey

  Yaklaşık 2 sene önce arabama lpg taktırdım fakat ruhsata işletmedim henüz.
  Muayane süremde 3 ay kadar geçti malesef gözden kaçırmışım.
  LPG firmasından gerekli evrakları alıp önce notere mi yoksa muayene istasyonuna mı gitmeliyim ?

  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi verirseniz mutlu olurum.

 46. Murat diyor

  Merhaba ben aracı Ocak 2019 da aldım. Arabayı aldığım kişi lpgyi ruhsata isletmemis muayene günü erkene cekilmesin diye. Projeyi benim adresime gönderecekler. Sorum ise ben muayeneye gircem şimdi projeyi önce mi notere onaylatmam lazım yoksa muayeneden sonra mı

  1. Sertaç diyor

   05454662674 ara banada aynısı oldu yardımcı olayım

 47. Sertaç diyor

  Bugün 14 Ekim 2019 lpgyi islettim bütün evrakları tüpçü veriyor ardından o evraklarla muayene ye giriyorsunuz sonra notere muayene=279 TL
  Eksoz=65 TL
  Noter=170.5 TL
  Bu arada benim yakıt dolumu altta hiçbir sorun olmadı

 48. Sertaç diyor

  Bide şunu soylim tank tarihi 2017 di önemli olan evrak tarihi yeni olması bir ay süresi var

 49. EKREM diyor

  Merhabalar. Ben 2015 model accent blue araca ilk defa tüp takacam. Aracın normal muayenesi 12.2020 tarihi 1 seneden fazla zaman var. Tüp takacağım yer bana muayene yapacağın zaman yani 1 sene sonra tüpü ruhsata işleyebilirsin dedi, trafikle vs. sorun olmaz diyorlar. Sizce tüpü taktırınca hemen ruhsata işletmek gerekirmi? Şimdiden teşekkürler yorumlar için.

 50. Ekrem ÖNCÜ diyor

  Merhabalar. Ben 2015 model accent blue araca ilk defa tüp taktıracam. Aracın normal muayenesi 12.2020 de 1 sene süresi var. Tüp taktıracağım yer ruhsata hemen işletmeyebilirsin trafikle ilgili bir sorun olmayacağını söyledi. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler şimdiden yorumlar için.

 51. Burhan diyor

  Lpg dolum yeri icin Muayene istasyonunu arayarak bilgi aldım aracın modeline göre değişiyor diyor Bende opel astra var opellerde benzin dolum yerinin yanına takılması olmuyormuş tamponun altından olur diye bilgi verdiler bazı araçlarda benzin doldurma yerinde ayrı olarak yer varmış onlarda mecburi olabilir

 52. AHMET diyor

  2019 model araç aldım. normade 3 yıl muayene süresi var. ruhsata işletmek için tüvtürke gitsem iki yılda bir mi muayene olacak. bir yıl yanacak mı?
  bu durumlarda beklemek mi iyidir? gidip süresinde yaptırmak mı?

  1. radmin diyor

   Merhaba ne kadar süresi varsa aynı olacaktır.

 53. Caner diyor

  Merhaba ben yeni bir araç alacağım araca LPG 3 ay önce yeni takılmış ruhsata isletilmemis tüpün faturaları falanda yok bende bu aracı LPG yi ruhsata isletip o şekilde almak istiyorum bunu nasıl yapabiliriz bir yardımcı olur musunuz konuyla ilgili ne yapmamız gerekiyor

 54. Aydın diyor

  Merhabalar. Aracı 2018/5. ayda ikinci el olarak aldım. Arabanın eski sahibi lpg montaj belgeleriyle aracı muayene ettirmiş ama bunu notere işletim yakıt cinsi benzin-LPG olarak yeni ruhsat çıkarmayı unutmuş. Bu gün aracı muayeneye soktum, ruhsatta lpg işli olmadığı için muayeneden geçemedim. 19.12.2017 tarihinde yapılan ve üzerinde yakıt tipi olarak Benzin+LPG yazan muayene raporu var elimde ama lpg prpje, montaj ve fatura gibi belgeler yok. Şuanda bu lpg yi ruhsata işletmek için ne yapmam gerekiyor, bilen birisi varsa yardımlarını bekliyorum.

  1. Reşat diyor

   Lpg takilan yere gidip bilgi alabilirsiniz.

 55. Recai Güler diyor

  Çok güzel bir anlatım olmuş. Emeğinize sağlık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.