Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Pasta Cila Nasıl Yapılmalı?

0

Pasta cila bir arabanın renginin daha parlak olmasını sağlayan ve ufak tefek çizikleri götürülmesine yarayan bir işlem.  Pasta arabanın üzerindeki boyayı kaldırma, cila ise boyayı doldurma işlemidir

 

Arabanıza pasta cila yaptırmak istiyorsunuz ama kafanızda soru işaretleri varsa işte size pasta-cila konusunda soruların cevapları…

Pasta cila bir arabanın renginin daha parlak olmasını sağlayan ve ufak tefek çizikleri götürülmesine yarayan bir işlem.  Pasta arabanın üzerindeki boyayı kaldırma, cila ise boyayı doldurma işlemidir. Araca pasta yapıldıktan bir süre sonra cila işlemi uygulanır ve aracın çiziklerinin giderilmesi ve parlak bir renk kazanması sağlanmış olur.

 

 Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?

Pasta cila eğer işi bilen uzman biri tarafından yapılıyorsa zararı yoktur. Ancak amatör pasta cila yapan kişiler tarafından arabanıza pasta cila yaptırırsanız boyanın yanmasından renk değişimine kadar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun haricinde sıfır araca pasta cila uygulaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Ancak ikinci el bir araç için hele de çizikleri varsa pasta cila yaptırmak arabaya yeni görüntüsü kazandırır.

 Pasta Nasıl Yapılır?

Birden çok katmanlı olduğu bilinen boyanın en üst katmanındaki kısmın yok edilmesi için pasta işlemi yapılmaktadır. Yani bir araca pasta yaptığınızda boya kısmının en üst katmanı atılmış en üst katmanındaki çizikler giderilmiş ve boyanın homojen olarak dağılması sağlanmış olur. 2 çeşit olan pasta belirlenirken arabanın rengi önemlidir. Koyu renk olan araba için ince pasta tercih edilirken, açık renk olan araba için ise kalın pasta tercih edilmektedir. Pasta işlemi yapılmadan önce aracın etrafı detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Temizlik sonrasında aracın yüzeyinde herhangi bir toz ya da leke kalmamasına dikkat edilmelidir. Sonrasında aracın farklı yerlerine ufak ufak pasta sürülür. Aracın plastik olan aksanları pasta sürülmesine engel olmak için kağıt ya da gazete ile kapatılır. Sonrasında ise polisaj makinesi kullanılarak pasta işlemi uygulanmaya başlar.

 

 Cila Nasıl Yapılır?

Otomobilin daha parlak ve göz alıcı olmasını sağlayan cila işleminin koruyucu bir özelliği yoktur. Cila işlemi pasta işleminden sonra yapılır ve bu işlem yapılmadan önce de arabanın etrafı iyice kontrol edilir toz vs. varsa giderilir. Bu işlemlerden sonra arabanın kuru olması gerektiği için kuru bir bezle arabanın yüzeyi detaylı olarak kurulanır. Sonrasında ise arabanın bütün bölümlerine cila sürülür ve kuruması için bir süre beklenir. Kuruduktan sonra arabanın yüzeyi tekrar detaylı bir şekilde silinir. Araç artık parlak ve çiziksiz olarak görünüm kazanır.

 Pasta Cilayı Kendim Yapabilir Miyim?

Kendiniz pasta cila seti alırsanız kendi imkanlarınızla pasta cila yapmak mümkün. Ancak pasta cila seti tabii ki yetmez, işlemi yaparken en ufak hata sonucunda büyük sıkıntılar çıkacağı için oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Tecrübeli değilseniz işi uzmanlara bırakmak daha mantıklı.

Kendi pasta cilanızı yapmaya karar verdiğiniz zaman oluşabilecek her türlü sorunu göze almanız lazım. Bu arada kullanılan pasta ve cila malzemelerinin kalitesi de oldukça önemli. Her kalitede ve her fiyatta bulunan malzemelerden ucuz ve kalitesiz olanı kullanıldığı taktirde istenilen parlaklık ve verim alınamayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.