Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

İkinci El Araba Alırken Km’nin Önemi | Kaç Km’ye Kadar Araba Alınır ?

0

İkinci El Araba Alırken Km Önemli Mi ?

Sıfır alınan otomobiller, günümüzde çok fazla cep yaktığı için artık hemen herkes ikinci el araç alımına yönelmeyi tercih etmektedir. Fakat bu tercihlerinde önemli olan bir durum vardır. O da alacakları aracın kaç kilometre gitmiş olduğudur. İkinci el otomobil alırken kilometre önemli mi? sorusu, birçok alıcının kafasını karıştıran durumlardan da biri olmuştur. Çünkü otomobilin sahip olduğu kilometrenin düşük olması, aracın değerini de otomatikman artıracaktır. Peki bunun sebebi nedir? Bu konuyu detaylı bir şekilde incelemek için öncelikle alınan araçlarda kilometrenin ne anlama geldiğini açıklamak gerekecektir.

Aracın sahip olduğu kilometre, ne kadar gitmiş olduğunu gösteren en temel unsurlardan birisi olmaktadır. İkinci el araç bakan herkesin karşılaşmış olduğu bu kilometre, araçların ne denli kullanıldığını da göstermektedir. Yani şöyle ki bir aracın kilometresi ne kadar artmış ise, o araç o kadar yol gitmiş demektir. Ve gidilen yollar ona aşınma gibi sorunlar da yaratmaktadır. Çünkü kilometre her işlediğinde, aracın diğer parçaları da eskiyecek ve yıpranacaktır. Bu parçalar arasında en önemlisi şüphesiz ki aracın motoru olacaktır.

Çok giden bir aracın, motoru da beraberinde çok yıpranmış olacak ve sorun çıkarmaya da o denli açık konumda olacaktır. Motorun yanı sıra kilometrenin etkilemekte olduğu diğer parçalar arasında debriyaj da ilk sıralarda yer almaktadır. Gidilen kilometre kadar bu iç aksamlarında yıpranmış olduğu düşünülürse, olası arızalar son derece yüksek ihtimal sayılabilir.

 

İkinci El Araç Seçiminde Kilometre Dışında Etki Eden Unsurlar Nelerdir?

Fakat kilometrenin hesaba katılmasında etkisi olan unsurlar arasında, seçilmiş olan aracın hangi markada olduğu da bulunmaktadır. Çünkü bazı markalar, her türlü yıpranmaya yönelik sağlam ve son derece güçlü parçalar üretmektedir. Bu sağlam parçalar da araçların kilometresi artsa da, herhangi bir sorun çıkarmayacağını göstermektedir.

İkinci el araç bakan kişilerin, tek dikkat etmesi gereken unsuru da kilometre olarak sınırlandırmak yanlış olacaktır. Çünkü araçlar için kilometrenin dışında parça değişimleri, yapmış olduğu kazalar, kazalar neticesinde almış olduğu darbelerin büyüklüğü, kaza sonucu ya da tercihen değiştirilen araç renkleri, boyamalar ve arabanın yaşı gibi niteliksel ve niceliksel unsurlar da aracın değerini düşüren etkenler arasında sıralanabilir.

Fakat ikinci el araç bakan kişilerin sadece bakılan araçların kilometresi ile hareket etmesi de doğru değildir. Çünkü bazı araç markaları, belirli testlerden geçirilerek ne kadar sağlam yapıya sahip olduklarını göstermişlerdir. Ve özellikle de bu tarz araçların kilometresinin fazla olması, aracın değersizleştiği ya da çok yıprandığı anlamına gelmemektedir. Çünkü araç için önemli olan muayenelerden tam puan alması, herhangi bir değişiminin olmaması ve arızalı ya da kaza sebebiyle ağır hasar almaması gibi unsurlardır.

Muayenelerden tam not alarak geçen araçların kilometresi yüksek olsa dahi, sıkıntı yaratmayacaktır. Çünkü herhangi bir sorunu yoktur. Bu yüzden ikinci el araba alırken kilometre önemli mi sorusundan önce, aracın muayene notlarının incelenmesi, ikinci el araba alacak kişileri daha doğru yola götürecektir.

 

İkinci El Araba Müşterileri Neler Düşünür?

İkinci el araç bakan kişilerin en sık düşündüğü şeylerden biri ise aracın benzinli mi yoksa dizel mi olması gerektiği hususu olmaktadır. Fakat bu konuda da birçok ikilem mevcuttur. Normal şartlarda bir araç hem benzinli ise, hem de kilometresi çok gitmiş ise aracın sahip olduğu değer doğrudan düşecek ve almamanız konusunda geçerli sebepler olacaktır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken şey aracın hangi yolculuk süreçlerinden kilometre artışı yaşamış olmasıdır.

Yani uzun yolculuk süreçlerinde bir araç görebileceği en az hasarı görecek, aracın içerisinde yer alan tüm mekanik ya da elektronik aksamlar en az şekilde yıpranacaktır. Ama bunun tam aksine araç eğer ki gündelik hayat içerisinde, trafik halinde kilometre yapmış ise bu aracın neredeyse çoğu parçasının belki de tamamının ciddi anlamda zarar görmesi anlamına gelmektedir.
Çünkü araçlar dur kalk süreçlerinde inanılmaz hasar görmektedirler. Bu gibi durumlarda eğer ki bir araç beğenmiş iseniz, beğendiğiniz aracın kilometresi gerçekten yüksekse fakat muayenelerden geçmeyi başarmış ise, o aracın kilometresinin çok yüksek olması, hiçbir koşulda değerinin düşmesinde etkili değildir. Bunun sebebi aracın gündelik trafik için değil uzun seyahatlerde kullanılmış olmasıdır. Bu durumda da aracı almamanızı gerektiren bir durum söz konusu değildir.

 

İkinci El Araba Alırken Km Değil Düzenli Bakım Önemli

Bir araç için diğer önemli unsurlardan birisi ise aracın hangi yıl çıkışlı olduğudur. Hatta aracın yaşı ve kilometresi, aracın piyasa değerinde en önemli iki faktör olabilmektedir. Araç alım ve satımlarında oldukça etkili olan bu iki unsur birbiri ile de son derece bağlantı içerisindedir. Çünkü mantıken düşündüğümüzde genç araç az gitmiş olacaktır, çünkü daha yeni çıkışlıdır. Fakat yaşı olan aracın geçtiği yol da kilometresine etki edecektir. Ama bu durum aracın sorunlu olacağı anlamına da gelmemektedir.
Bu anlamda kafanızdaki soruların tamamını araçların tüm geçmişini barındıran ekspertiz raporları ile cevaplamanız da mümkün olmaktadır. Yani kafanızı kurcalayan soru ikinci el araç alacağınız zaman kilometrenin ne kadar önemli olduğu ise bu anlamda aracın kilometresine nazaran, bakımlarının ne kadar düzenli bir şekilde yapılmış olmasına, ekspertiz raporlarına ve bunların da yanı sıra araç muayene notlarına bakmanız yeterli olacaktır.

Kilometrenin doğru olması elbette ki bir aracın en önemli kriterdir. Zira bir aracın yaşından ziyade ne kadar kilometre kullanıldığı ne kadar yıprandığının ana göstergeleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı elbette ki bir aracın kilometresinin doğru olması; olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.